Jesteśmy gadatliwą grupą w instantprint - nawet kiedy pracujemy zdalnie, upewniamy się, że mamy czas na nadrabianie zaległości. A głównym tematem naszej ostatniej (wirtualnej) biurowej pogawędki przy wodnej chłodnicy była jedna rzecz: nasze dziwne sny o miejscu pracy.

Ponieważ 46,6% pracowników w Wielkiej Brytanii pracuje obecnie w domu, chcieliśmy się dowiedzieć, czy nasi koledzy pracujący zdalnie w całym kraju zauważają ten sam wzrost liczby snów o pracy, co to może oznaczać i jak to na nas wpływa - aha, i jakie są niektóre z tych naprawdę dziwnych snów, ponieważ jesteśmy wścibscy!

Aby zgłębić tę ciekawość, przeprowadziliśmy ankietę wśród 1000 brytyjskich pracowników biurowych, którzy przeszli z pracy biurowej na pracę w domu i oto, co mieli do powiedzenia...

Sen czy koszmar?

Sny o pracy nie są niczym niezwykłym. W rzeczywistości, od marca, 4 na 5 z nas odwiedziło miejsce pracy podczas łapania zenów.

Interesujące jest jednak to, że ponad połowa z nas śni więcej o pracy od czasu rozpoczęcia blokady, a aż 75% zgłasza, że doświadcza koszmarów związanych z pracą.

Ale czy te koszmary mają realne implikacje w życiu? Jak się okazuje, tak. W rzeczywistości 1 na 5 z nas zastanawia się nad odejściem z pracy z powodu tych koszmarów.

Opinia eksperta

Aby dotrzeć do sedna tego wzrostu liczby dziwnych snów związanych z pracą, rozmawialiśmy z dr Sarah Jane Daly, starszym wykładowcą psychologii społecznej z Uniwersytetu w Huddersfield.

Powiedziała nam,

"Dla wielu z nas Covid-19 wprowadził pracę do naszych osobistych przestrzeni. Myślimy o domu jako o miejscu, w którym możemy się zrelaksować i odciąć od stresów i napięć dnia pracy. Fakt, że wiele osób pracuje teraz w domu oznacza, że nasze domy stały się dosłownymi miejscami pracy. Stoły kuchenne, stoliki kawowe, łóżka, sofy - wszystkie miejsca, które kiedyś były wolne od stresu, teraz są miejscami produkcji pracy. Oderwanie się od pracy jeszcze nigdy nie było tak trudne".

Chociaż wyjaśnia to tematy i motywy naszych snów o miejscu pracy, dlaczego śnimy więcej podczas blokady?

Dr Sarah Jane Daly wyjaśnia:

"Praca w domu często oznacza, że wrzaskliwy dzwonek naszych regularnych niezawodnych budzików, które mają nas obudzić, aby złapać ten autobus lub pokonać korki, aby dostać się do pracy, został odsunięty na bok i zastąpiony przez nasz naturalny zegar ciała i systemy alarmowe - brak konieczności wczesnego budzenia się i spędzania dwudziestu minut na nakładaniu twarzy oznacza dla nas dodatkowy czas snu.

Podczas gdy niektóre osoby zgłaszają więcej przypadków bezsenności w obecnej pandemii, dla wielu jakość snu może być lepsza niż kiedykolwiek wcześniej."

O czym śnimy?

Oprócz zwiększonej ilości snów (a w niektórych przypadkach koszmarów), zauważyliśmy również specyficzne tematy snów, które były wspólne dla nas wszystkich, niektóre bardziej wstydliwe niż inne.

Wyniki naszej ankiety pokazują, że bycie nieprzygotowanym do wykonania zadania jest jednym z najczęstszych motywów snów - 17% respondentów twierdzi, że tego doświadczyło.

Znacznie bardziej korzystny - choć może raczej nudny - jest sen o zwykłym dniu w pracy, który przyśnił się kolejnym 17% respondentów.

Podobnie, nigdy nie przychodzenie do pracy (15%), wpadanie w pułapkę (11%) i spóźnianie się do pracy (11%) również plasują się wysoko. Jeśli zastosujemy to, co powiedział nam dr Daly, czy to nasza podświadomość wydobywa na światło dzienne nasze wewnętrzne lęki?

Co ciekawe, tylko 6% z nas marzy o długo wyczekiwanej podwyżce lub premii.

Tak więc, potencjalnie mamy lepszą jakość snu podczas blokady. Ale dlaczego nasza nowo odnaleziona drzemka jest nękana przez złe sny?

Dr Sarah Jane Daly sugeruje:

"Pandemia wpłynęła na poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia i bezpieczeństwa wielu ludzi. Lęki i obawy związane z potencjalną utratą pracy i niemożnością opłacenia czynszu/hipoteki, postawienia jedzenia na stole i zapłacenia za święta, trapią wielu niemal codziennie.

To wszystko, wraz z groźbą zarażenia się koronawirusem przez nas samych lub naszych bliskich, przyczynia się do niepokoju i zmartwień, które pojawiają się w naszych snach.

Sen zapewnia nam przestrzeń i czas na przetwarzanie i odgrywanie naszych podświadomych lęków, na rozwiązywanie problemów i pracę nad naszymi podświadomymi problemami."

Najlepsze wskazówki od zespołu instantprint

Tęsknota za czasem na nadrobienie zaległości

Kiedy zapytaliśmy, kto najczęściej pojawiał się w naszych dziwnych snach o pracy, zdecydowana większość odpowiedziała, że ich współpracownicy (47%). Nasi menedżerowie i właściciele lub dyrektorzy naszych firm znaleźli się odpowiednio w 11% i 12%.

Zyskując 22% głosów, śnimy również o naszych klientach i kontrahentach.

Pomimo tego, że z powodu pracy w domu rzadziej widujemy się z naszymi współpracownikami, to jednak są oni bardzo ważni w naszych marzeniach. W naszej ostatniej ankiecie dotyczącej zwyczajów Brytyjczyków w zakresie WHF, 36% z nas zgodziło się, że współpracownicy są rzeczą, której najbardziej brakuje nam w pracy w biurze.

Czy nasza samotność objawia się w naszych snach w postaci interakcji społecznych z ludźmi, których przywykliśmy widywać na co dzień? Jest to możliwe.

Walka z samotnością podczas pracy w domu

Zastosowaliśmy kilka różnych taktyk, jeśli chodzi o walkę z samotnością, którą pracownicy mogą odczuwać podczas pracy zdalnej. Oto kilka najskuteczniejszych sposobów, dzięki którym udało nam się utrzymać kontakt podczas blokady.

1. Spotkanie bez agendy

Planowanie spotkania bez agendy raz w tygodniu lub co drugi tydzień to świetny sposób, aby zachęcić pracowników do zrobienia sobie przerwy i nadrobienia zaległości. Częścią tajemnicy tego, że jesteśmy tak zgranym zespołem, jest to, jak często się razem spotykamy. Na przykład, w piątek zespół marketingu ma półgodzinną przerwę na lunch w formie wideokonferencji, aby odreagować po tygodniu ciężkiej pracy.

2. Kanał wsparcia dla pracy zdalnej

Jedną z pierwszych rzeczy, które zrobiliśmy po ogłoszeniu lockdownu w marcu, było uruchomienie kanału wsparcia na Slacku. Na tym kanale ludzie są zachęcani do udzielania wskazówek dotyczących utrzymania koncentracji, motywacji i - cóż, zachowania zdrowego rozsądku! - podczas pracy w domu.

3. Regularne wydarzenia w zespole wirtualnym

Jeszcze przed zamknięciem organizowaliśmy coroczne imprezy zespołowe, takie jak dzień sportu, konkursy wielkanocne i najważniejsze wydarzenie roku, czyli imprezę bożonarodzeniową. Staramy się utrzymać tego ducha przy życiu również wirtualnie, organizując kolacje na bezludnej wyspie, konkurs na Halloween i inne imprezy. Wszystko to składa się na szczęśliwy i zaangażowany zespół!

Spotkajmy się razem

Sny są często przedstawiane jako ukazujące nasze najgłębsze, najmroczniejsze fantazje i lęki. Nie mogliśmy więc nie zapytać o to, jakie wstydliwe lub soczyste sny mieli pracownicy z Wielkiej Brytanii!

Jak się okazuje, romanse są na szczycie naszych marzeń o WFH - 27% z nas marzy o rozwijającym się romansie ze współpracownikiem, a 13% o tym, by być gorącym dla swoich przełożonych. Z 40% z nas fantazjujących o znalezieniu miłości w pracy, czyżbyśmy czuli się trochę samotni pracując zdalnie?

14% z nas doświadczyło klasycznego, wstydliwego marzenia o pojawieniu się w pracy nago. 9% respondentów zraniło w swoich snach kogoś z pracy i na szczęście tylko 2% śniło, że zmoczyło się w pracy - phew!

Ujawnione: Najdziwniejsze sny w Wielkiej Brytanii!

Poprosiliśmy naszych respondentów, aby podzielili się z nami swoimi najdziwniejszymi snami i z pewnością nie zawiedli. Oto najdziwniejsze sny, jakie ludzie mają w całym kraju, od psich menadżerów po czerwone żaby na lunch!

"Drukarka ożyła i mnie zjadła!" - Paul, Szkocja

"Nie zebrałem wystarczająco dużo pieniędzy, aby utrzymać nasze usługi w ruchu, więc komornicy przyszli wokół zajęli wszystko, w tym moje zęby ...". - Jess, północny wschód

"To było jak dzień świstaka. Każdego dnia wykonywałem to samo zadanie, uwięziony w procesie niekończącego się projektu." - Steve, Północny Zachód

"W pracy gonił mnie pies". - Rachael, Yorkshire & the Humber

"Gonił mnie korytarz, spóźniłem się na spotkanie, a za każdymi drzwiami, które otwierałem, znajdowała się inna firma, w której kiedyś pracowałem". - Alan, East Midlands

"Moje stopy były pokryte pajęczynami!" - Michael, West Midlands

"Moja koleżanka pojawiła się w moje urodziny i wyraziła swoją dozgonną miłość do mnie". - Julia, East Anglia

"Otworzyliśmy nasze darmowe torby na lunch w pracy i wyskoczyły z nich czerwone żaby". - Carolyn, Wielki Londyn

"Byłem jedyną osobą w pracy, która nie była zaszczepiona od Covid-19 i zostałem zmuszony do izolacji z moim kotem". - Hugh, południowy wschód

"Mój pies był moim menedżerem". - Jennie, południowy zachód

"Wszyscy byli w ciąży oprócz mnie i musiałam sama prowadzić całą firmę!". - Bethan, Walia

"Wygrałam £6.5 miliona w lotto, ale to był błąd i tak naprawdę wygrałam tylko £6.50". - Paul, Irlandia Północna

Aby dotrzeć do sedna niektórych z tych szczególnie niepokojących i pesymistycznych snów, być może będziemy musieli zwrócić się do Teorii Symulacji Zagrożenia. Dr Daly zauważył, że "Według TST jest to mechanizm obronny organizmu przygotowujący nas do negatywnych doświadczeń w naszym życiu na jawie. Zasadniczo sny przygotowują nas do stresu w prawdziwym życiu."

Chociaż zagrożenie kryjące się za pajęczymi stopami lub twoim menedżerem zamieniającym się w psa może wydawać się nieco abstrakcyjne, teoria ta z pewnością może być stosowana do Covid-19 specyficznych snów, takich jak niezaszczepienie się.

Co możemy zrobić, aby powstrzymać nasze dziwne sny w miejscu pracy?

Jeśli chcesz nacisnąć przycisk drzemki na swoje dziwne sny w miejscu pracy, to trafiłeś we właściwe miejsce. Na szczęście mieliśmy pod ręką dr Sarah Jane Daly z jej najlepszymi radami na temat tego, jak mniej śnić o pracy.

Oto jej 4 najlepsze wskazówki.

1. Granice

Jedną z rzeczy, które mogą nam pomóc psychologicznie w wyłączeniu się z trybu pracy, jest wyraźne rozgraniczenie pomiędzy pracą a życiem pozazawodowym. Ustawienie jasnych granic jest jednym ze sposobów, w jaki można to zrobić. Konstruowanie realistycznych, wykonalnych, tygodniowych, harmonogramów z regularnym as-it-were "clocking-in" i "out" czasów może to ułatwić.


2. Samoopieka

Prowadzimy pracowite życie, więc ważne jest, abyśmy po zakończeniu pracy w danym dniu zrobili coś dla siebie. Ważne jest, aby aktywnie odwrócić naszą uwagę od myślenia o pracy poprzez robienie innych rzeczy, takich jak ćwiczenia fizyczne, spacer z psem, robienie na drutach, czytanie lub po prostu kąpiel.


3. Ogranicz urządzenia technologiczne

W dzisiejszych czasach nasze urządzenia mobilne są często oddalone od nas tylko na wyciągnięcie ręki. Wyłączanie telefonów komórkowych/aparatów i ustalanie punktu odcięcia, po którym nie zaglądamy/odpowiadamy na e-maile/wiadomości - szczególnie w godzinach poprzedzających pójście do łóżka - z większym prawdopodobieństwem zaowocuje lepszą jakością snu.


4. Podpowiedz swoim snom

Czytanie książki lub spędzanie czasu na myśleniu o szczególnie przyjemnym wspomnieniu lub wydarzeniu, do którego chciałbyś powrócić we śnie, jest bardziej prawdopodobne, że przyniesie pożądane sny. Formułowanie mentalnego obrazu lub oglądanie fotografii to inne sposoby potencjalnego kształtowania treści snu.

Niezależnie od tego, czy masz słodkie sny czy nieprzyjemne koszmary, można powiedzieć, że spędzamy wystarczająco dużo godzin pracując w ciągu dnia, aby odpocząć od tego wszystkiego w nocy, kiedy śpimy.

Mamy nadzieję, że niektóre z tych wskazówek pomogą Ci ograniczyć liczbę dziwnych snów w miejscu pracy, których doświadczasz pracując w domu, ale jeśli masz szczególnie dziwny sen, którym chciałbyś się z nami podzielić, upewnij się, że tweetujesz używając hashtagu #ShareYourDreams.