Lojalni klienci to cenny kapitał dla każdej firmy, ale taki, który może być trudny do zdobycia. Inwestowanie w obecnych klientów i dbanie o ich zadowolenie jest ważne, ponieważ często jest to znacznie tańsze niż pozyskiwanie nowych.

Według różnych badań, przyciągnięcie nowych klientów kosztuje co najmniej pięć razy więcej niż utrzymanie tych istniejących, mówi Khalid Saleh z Invespcro.

Dlatego też, aby dostarczyć trochę inspiracji, poniżej przedstawiamy 7 pomysłowych sposobów na to, aby istniejący klienci wciąż wracali...

1. Karty lojalnościowe

Zachęć swoich klientów, aby wracali po więcej, oferując im gratisy po zakupie określonej liczby produktów. Działa to szczególnie dobrze w przypadku firm, które oferują produkty takie jak kawa czy strzyżenie - gdzie jest duża konkurencja i lojalność jest coraz ważniejsza.

https://pixabay.com/en/brewed-coffee-cappuccino-coffee-1836168/

Nie wymaga to również od klienta zbyt wiele - wystarczy, że zgłosi się ze swoją kartą i zostanie ona ostemplowana. Ta prosta metoda może sprawić, że klient zdecyduje się wrócić do Twojej firmy, zamiast próbować w nowym miejscu.

2. Zadbaj o zadowolenie swoich klientów

https://pixabay.com/en/customer-expectation-service-1253483/

Zbudowanie reputacji zajmuje całe życie, a jej utrata - sekundę. Jeśli istnieje niezawodny sposób na utratę klienta, to jest nim zaniedbanie kwestii związanych z obsługą klienta. W dzisiejszych czasach, jedna skarga na platformie mediów społecznościowych może spowodować ogromne straty zarówno dla Twoich zysków, jak i reputacji. Wykraczając poza ramy swoich klientów, dbasz o to, aby byli oni zadowoleni i bardziej skłonni do ponownego skorzystania z usług Twojej firmy - mogą nawet polecić Cię swoim znajomym.

Skupienie się na poprawie obsługi klienta i zapewnienie, że wszelkie problemy, które występują są rozwiązywane tak szybko, jak to możliwe, jest niezbędne, jeśli chcesz zachować swoją bazę klientów.

3. Komunikacja

https://pixabay.com/en/cell-phone-phone-mobile-phone-1245663/

Jeśli chodzi o utrzymanie lojalnej bazy klientów, komunikacja jest kluczowa. Upewnij się, że jesteś ustawiony na odpowiednich platformach mediów społecznościowych i regularnie je aktualizujesz. Rozpocznij rozmowę i upewnij się, że utrzymujesz ton głosu spójny z marką Twojej firmy. Ważne jest, aby nie próbować cały czas sprzedawać klientom, ponieważ bardzo szybko się tym znudzą. Zamiast tego spróbuj mówić o czymś aktualnym lub humorystycznym - o czymś, co Twoi odbiorcy faktycznie chcą czytać!

Media społecznościowe to także świetna platforma do przekazywania wiadomości klientom. Jeśli nieoczekiwanie zamykasz sklep na cały dzień lub masz nową ofertę, aktualizacja mediów społecznościowych z odpowiednimi informacjami sprawi, że Twoi klienci będą na bieżąco. Warto również być nieco bardziej osobistym na tych kanałach, upewnij się, że mówisz do swoich klientów w przyjazny sposób i masz trochę zabawy.

Upewnij się, że jesteś aktywny w mediach społecznościowych i co tydzień publikuj na swoim blogu treści, które powinny być pomocne lub interesujące dla Twoich klientów. Powinieneś również upewnić się, że Twój sklep internetowy działa dobrze na telefonie komórkowym. W ten sposób możesz pozostać w kontakcie z klientem.

Sam Carter, kierownik sprzedaży w Challenge Coins 4 U.

4. Dołączaj ulotki do zamówień

Rozdawanie ulotek i wrzucanie ich do paczek jest fantastycznym sposobem na ponowne nawiązanie kontaktu z klientem, ponieważ sprawia, że od razu myśli on o kolejnym zakupie u Ciebie. Możesz wykorzystać ulotkę do promocji nowego produktu i dodać kod rabatowy, aby zachęcić klienta do powrotu. Ulotki mogą być również świetnym sposobem na promocję Twoich kanałów social media, bloga lub newslettera.

5. Utrzymuj swoją markę świeżą i aktualną

https://pixabay.com/en/student-typing-keyboard-text-woman-849825/

Regularnie aktualizuj swoją stronę internetową i kanały mediów społecznościowych za pomocą świeżych treści. Wprowadzaj nowe i ekscytujące produkty, które klienci będą mogli wypróbować. Zmieniaj markę, gdy Twój wygląd jest przestarzały. To wszystko tworzy zainteresowanie, które sprawia, że klienci wracają. Pamiętaj, że jeśli nigdy nie ma nic nowego do zobaczenia lub Twoja marka nie jest w kontakcie z docelową grupą odbiorców, mogą oni pójść gdzie indziej.

Należy również upewnić się, że cały marketing drukowany jest zgodny z brandingiem internetowym i spójny we wszystkich kanałach. Po aktualizacji lub rebrandingu strony internetowej, włącz nową markę do wizytówek, ulotek i ulotek, aby ułatwić rozpoznanie i zapamiętanie Twojej marki.

6. Organizuj ekskluzywne wydarzenia dla obecnych klientów

https://pixabay.com/en/black-and-white-restaurant-alcohol-1284072/

Świetnym sposobem na budowanie relacji z klientami jest organizowanie regularnych wydarzeń. Zadbaj o to, aby umieścić swoją markę na wszystkich materiałach marketingowych, zwłaszcza na tych, które klienci mogą potencjalnie zabrać ze sobą.

Założycielka sklepu z odzieżą damską "Mine and Yours" uważa, że organizowanie imprez jest niezwykle przydatne w nawiązywaniu kontaktów z obecnymi klientami.

Zorganizuj imprezę! Regularnie organizujemy w sklepie przyjęcia z okazji uznania klientów, na których podajemy jedzenie i napoje oraz zapewniamy świąteczne, wesołe środowisko zakupów. Odkryliśmy, że jest to świetny sposób na zwiększenie sprzedaży od nowych klientów.''

Twoje wydarzenie lub impreza nie musi kosztować dużo albo, po prostu spróbuj zorganizować specjalną sprzedaż dla uczestników, bezpłatny napój lub dwa, kilka gratisów, a następnie może rzucić w niektórych materiałów marketingowych, aby popchnąć swoją markę!

7. Błyskawiczna sprzedaż dla obecnych klientów

https://pixabay.com/en/null-percent-credit-euro-financing-1188489/

Innym świetnym sposobem na zapewnienie, że Twoja obecna baza klientów czuje się wyjątkowo, jest promowanie błyskawicznej sprzedaży tylko dla obecnych klientów. Na przykład, klienci, którzy zapisali się do newslettera mogą uzyskać 50% zniżki tylko przez jeden dzień, ta błyskawiczna sprzedaż sprawi, że klienci poczują się docenieni i zachęci ich do kupienia czegoś jeszcze od Ciebie.

Flash sprzedaży może działać dobrze online i offline, w zależności od tego, gdzie można uzyskać większość swojego zwyczaju i gdzie czujesz się komfortowo pchania sprzedaży. Ten rodzaj sprzedaży będzie również działać dobrze z imprezy lub imprezy, jak omówiono w punkcie 6.

Mam nadzieję, że ten wpis na blogu dostarczył Ci wybór inspirujących pomysłów na utrzymanie obecnej bazy klientów zadowolonych i lojalnych.

Czy któryś z tych pomysłów Cię zainspirował? A może masz kilka sztuczek w rękawie na utrzymanie obecnych klientów? Daj nam znać swoje przemyślenia na Twitterze i Facebooku!