Osoby, które nie mają wykształcenia poligraficznego mogą nie być zaznajomione z terminami druk cyfrowy i druk offsetowy. Większość ludzi nie zna różnic pomiędzy tymi technologiami druku. Ważne jest, aby podkreślić różnice między tymi technologiami i ich najważniejsze cechy. Te informacje pomogą Ci wybrać najlepszą ofertę druku ulotek i katalogów.

Czym jest druk cyfrowy?

Druk cyfrowy to popularna technika druku, którą można spotkać zarówno w drukarniach stacjonarnych, jak i internetowych. Jest to metoda druku, która wykorzystuje elektrofotograficzną maszynę drukarską. Urządzenie to drukuje dokument na podstawie danych, które przesyłane są do niego bezpośrednio z komputera. Pozwala to na tworzenie wielu wzorów. Nośniki cyfrowe mogą być wykorzystywane do dostarczania projektów do druku. Druk cyfrowy możliwy jest również bez konieczności stosowania nośników pośrednich czy form drukowych. Dzięki temu możliwe jest szybkie i tanie drukowanie wizytówek i innych produktów.

Ten rodzaj druku jest bardzo podobny do druku laserowego. Jest on jednak wyższej jakości i może być wykonywany znacznie szybciej. Zaletą tej technologii druku jest możliwość szybkiego i efektywnego drukowania ulotek. Druk cyfrowy nie wymaga specjalnej matrycy do każdego projektu, jak w przypadku druku offsetowego.

Metoda ta pozwala na natychmiastową obróbkę. Można je również produkować w atrakcyjnych cenach, nawet przy bardzo niskich nakładach. Druk cyfrowy może być stosowany do projektów o różnych gramaturach i podłożach. Technologia ta pozwala również na personalizację, dzięki czemu na wydrukach można umieszczać zmienne dane. Druk cyfrowy staje się bardziej wydajny niż druk offsetowy. Trudno jest określić rodzaj druku stosowanego w introligatorstwie. Druk cyfrowy jest często wykorzystywany do drukowania biletów lub wizytówek.

Druk offsetowy i jego cechy charakterystyczne

Druk płaski jest techniką druku offsetowego. Oznacza to, że wszystkie elementy matrycy drukarki offsetowej znajdują się na tym samym poziomie. W druku offsetowym wykorzystuje się wzajemne odpychanie się mediów niedrukujących i mediów drukujących. Technologia ta pozwala na szybkie i tanie drukowanie odbitek. Jest to szczególnie istotne w przypadku zapotrzebowania na duże ilości wydruków.

Matryca stosowana w druku offsetowym wykonana jest z lekkiego aluminium. Jest ona zamontowana na cylindrze i przenosi projekt na bęben pokryty gumą. Z bębna obraz przenoszony jest na określone podłoże, takie jak tablica kredowa czy papier. Druk offsetowy pozwala na szybkie i tanie realizacje na szerokiej gamie materiałów, w tym na papierach powlekanych, jak również na papierach offsetowych i kartonach. Proces druku offsetowego polega na unieruchomieniu formy drukowej w cylindrze formowym. Następnie farba przenoszona jest z formy na podłoże za pomocą gumki. Cały proces wspierany jest przez stalowy cylinder, w którym znajduje się farba.

Aby uzyskać pożądany efekt drukowania, druk offsetowy wymaga specjalnej obróbki formy drukowej. Farby te są olejne i tłuste, co sprawia, że są niezwykle intensywne. Dzięki tej technice powstają wydruki, które są bardzo precyzyjne. Jest to doskonałe rozwiązanie do drukowania plakatów, katalogów, książek, map i innych wielobarwnych materiałów.

drukowanie

Jaka jest różnica między drukiem offsetowym a cyfrowym?

Jedną z kluczowych różnic pomiędzy tymi dwoma rodzajami druku jest to, że druk offsetowy może być stosowany do dużych nakładów. Druk cyfrowy jest natomiast lepszy dla małych nakładów. Ze względu na długi proces przygotowania do druku, małe nakłady druku cyfrowego są droższe. Druk cyfrowy jest bardziej przystępny cenowo dla małych nakładów. W przypadku większych nakładów bardziej opłacalny jest druk offsetowy. Drukarnia Lobos.promo w Krakowie oferuję zarówno druk cyfrowy jak i druk offsetowy.

Druk cyfrowy oferuje dodatkową korzyść: pozwala na personalizację poszczególnych egzemplarzy wydruków, np. na wizytówkach, zaproszeniach itp. Możliwe jest umieszczenie różnych danych na każdym wydruku. Personalizacja nie jest możliwa w przypadku opcji offsetowej. Technika druku offsetowego oferuje wyższą jakość wydruku, ale technologia cyfrowa jest stale udoskonalana, dzięki czemu projekty mogą być realizowane w łatwiejszy sposób. Różnice w realizacji są często subtelne i trudne do zauważenia.

Druk cyfrowy jest udoskonalany w zastraszającym tempie. Dlaczego nie zrezygnować z druku offsetowego? Po prostu dlatego, że produkuje on bardziej powtarzalne wydruki i jest tańszy. 250 egzemplarzy to minimalny nakład, który w większości przypadków jest opłacalny dla druku offsetowego.