Wybór papieru jest być może najważniejszą decyzją, jaką podejmiesz, jeśli chodzi o stworzenie wspaniałego wydruku. Może mieć tak duży wpływ na produkt końcowy, jak tusz i projekt. Wpływa na to, jak, kiedy i gdzie drukowany element może być używany. Może mieć również znaczący wpływ na cenę przy większych ilościach.

Niezbędna wiedza na temat papieru przy zamawianiu druku

Podstawowe cechy, o których należy wiedzieć przy zamawianiu standardowych papierów drukarskich, to gramatura, wykończenie i połysk.
W większości przypadków gramatura odpowiada grubości i sztywności. Im wyższa gramatura, tym grubszy i sztywniejszy papier. Podkłady tekstowe to zwykły papier, a okładkowe są jak cienki karton. Więcej szczegółów poniżej.
Papiery są albo powlekane albo niepowlekane. Papier niepowlekany jest nieodblaskowy jak papier do drukarki. Papiery powlekane mają matowe/matowe lub błyszczące wykończenie. Matowe materiały są gładsze i bardziej wyrafinowane niż niepowlekane, ale nie są błyszczące jak papiery z połyskiem. Papiery powlekane umożliwiają uzyskanie ostrzejszych i bardziej żywych wydruków. Dowiedz się więcej o tych kluczowych właściwościach papieru poniżej.
Jeśli Twoje zadanie drukowania jest dość standardowe i nie zawiera żadnych specjalnych efektów lub opcji, nasze standardowe materiały papierowe z pewnością spełnią Twoje potrzeby. Używamy papieru wysokiej jakości i po prostu nie mamy w ofercie papierów niskiej jakości, więc nie musisz się martwić, że sparzysz się na tanim papierze.
Jeśli jednak chcesz się wyróżnić, po prostu użyć czegoś innego, masz specjalne wymagania lub będziesz wysyłał swoje prace pocztą, czytaj dalej i poznaj podstawy wyboru odpowiedniego papieru i pozwól nam pracować z Tobą, aby znaleźć najlepszy papier dla Twojego projektu.

Wybór odpowiedniego papieru

Nie myśl tylko o tym, jak chcesz, aby Twoje dzieło wyglądało, ale także o tym, do czego będziesz go używać, kto będzie się nim posługiwał, czy będzie wysyłane pocztą (ponieważ gramatura papieru może wpłynąć na koszty wysyłki) oraz czy papier będzie narażony na działanie wody, środków chemicznych lub ekstremalnych temperatur.
Wybór właściwego materiału papierowego
Papier nie jest produkowany wyłącznie z drewna. Istnieją papiery wykonane z tkanin, włókien syntetycznych, a nawet tworzyw sztucznych. Papiery te służą do specjalnych celów.
Jeśli martwisz się o swój wpływ na środowisko, istnieją specjalistyczne papiery ekologiczne, które są wykonane z materiałów bardziej przyjaznych dla środowiska, pozyskiwanych z lasów odnawialnych i ulegających szybszej biodegradacji. Chociaż większość naszych standardowych papierów jest pozyskiwana w sposób zrównoważony, dostępne są również inne opcje.
Wybór odpowiedniego papieru do danego zadania
Większość zleceń druku, z jakimi się spotykamy, stanowi część kampanii marketingowej, niezależnie od tego, czy jest to wizytówka, ogromny plakat, broszura czy kampania wysyłania pocztówek. Oto kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze papieru, który będzie potrzebny:
Czy zamierzasz używać szczegółowego wykrojnika? Jeśli zamierzasz używać szczegółowego wykrojnika, zazwyczaj grubszy papier będzie lepiej pokazywał drobne szczegóły. Cieńsze papiery mają tendencję do tracenia szczegółów lub mają postrzępione krawędzie w miejscu cięcia. Papier premium również będzie korzystny.
Czy kawałek będzie wysyłany pocztą? Jeśli masz zamiar wysłać kawałek, utrzymać wagę w dół, ponieważ będziesz płacić więcej za każdy kawałek, jeśli niektóre limity wagowe są przekroczone.
Jeśli uważasz, że papier może być narażony na działanie ekstremalnych temperatur, deszczu lub wilgoci, powinieneś użyć papieru, który jest odporny na te czynniki.
Czy będziesz chciał pisać na papierze? Nic nie pobije niepowlekanego papieru, jeśli chodzi o pisanie, więc w większości przypadków nie używaj powlekanego, błyszczącego lub mocno fakturowanego papieru.
Czy papier będzie wystawiony na działanie czynników atmosferycznych? Jeśli papier może ulec zamoczeniu, wybierz typ z wbudowaną odpornością na wodę lub zastosuj dodatkową powłokę.
Czy papier ma być perforowany? Do perforacji najlepiej nadaje się cienki, sztywny papier.
broszura diecut
Wybór niedrogiego papieru
Papier może mieć wpływ na cenę każdego drukowanego elementu. Droższy papier może dość znacznie zwiększyć całkowity koszt projektu drukarskiego, zwłaszcza jeśli drukowane są duże ilości. Ostatecznie musisz wybrać papier, który będzie odpowiedni dla Twojego budżetu.
Nasza rada: wybierz papier przede wszystkim ze względu na jego funkcjonalność - nie będzie miało znaczenia, że Twoje dzieło wygląda świetnie, jeśli nie będzie spełniać swojej funkcji, nie będzie wytrzymałe lub obciąży Cię ukrytymi kosztami wysyłki, ponieważ jest zbyt ciężkie.
Standardowe papiery dostępne na naszych stronach zamówień to wysokiej jakości papiery o dobrej cenie, które sprawdzają się w większości projektów.
Możesz również zagłębić się w ten temat i sprawdzić, jak wybór papieru wpływa na konkretne produkty drukowane. Dowiedz się więcej na stronie Jaki papier wybrać?

Papier podstawowy: Powlekany i niepowlekany

Papier może być powlekany lub niepowlekany. Istnieją różne rodzaje powlekania i specjalistyczne papiery niepowlekane, ale wszystkie papiery należą do jednej z tych dwóch kategorii.
porównanie papieru powlekanego i niepowlekanego
Papier niepowlekany
Papier niepowlekany ma nieodblaskową powierzchnię i jest chłonny. Nic nie pokrywa naturalnych włókien i łatwo wchłania atrament. Papier niepowlekany może mieć fakturę, na przykład wykończenie lniane, ale może też być bardzo gładki, jak papier do drukarek lub papier do kopiowania. Na papierze niepowlekanym najłatwiej się pisze.

 Papier niepowlekany jest zwykle używany do takich rzeczy jak:

  • papeteria i standardowe koperty
  • niedrogie ulotki
  • biuletyny informacyjne
  • produkt końcowy, na którym można pisać

Papier powlekany

Papier powlekany został pokryty utwardzonym materiałem gliniastym, dzięki czemu lepiej wyświetla tekst i obrazy z ostrzejszymi szczegółami i gęstszymi kolorami. Powłoka może być matowa, matowa, błyszcząca lub powlekana (lustrzane wykończenie o wysokim połysku), w zakresie od niebłyszczącej do superbłyszczącej. Papier może być powlekany z jednej lub z obu stron. Papier powlekany jednostronnie jest często używany do produkcji tanich pocztówek. Po papierze powlekanym trudniej się pisze, zwłaszcza ołówkiem lub długopisem.

Papier powlekany jest doskonały do:

  • broszur
  • katalogów
  • kartek pocztowych
  • opakowań
  • produktów, po których się nie pisze