Większość osób nadal korzysta z drukarek atramentowych, które całkiem dobrze są w stanie poradzić sobie z wydrukami zdjęć i warto z tego skorzystać. Staramy się podpowiedzieć nieco więcej w tym temacie, jak drukować zdjęcia w domowym zaciszu.

Drukowanie zdjęć w domu ma bardzo wiele zalet. Gotowe zdjęcia możemy mieć w ciągu kilku minut, nie będzie trzeba czekać na realizację usługi i dostawę. Oczywiście o ile będziemy mieli do dyspozycji drukarkę, papier fotograficzny i atrament. Takie drukowanie to wygoda oraz oszczędność, szczególnie że w laboratoriach trzeba zamówić kilkadziesiąt odbitek, w domu możemy drukować dokładnie tyle sztuk zdjęć ile faktycznie będziemy potrzebować. Drukarki A4 pozwalają także na wydrukowanie dowolnych formatów, które będą dla nas odpowiednie. Wszystko to pozwala na komfort drukowania zdjęć w domu. Jednak jak to mówią nie wszystko złoto co się świeci i wszystko co ma zalety ma również wady.

Do wydruku zdjęć w domu trzeba kupić papier fotograficzny. Trzeba mieć dobrej jakości papier, bo na zwykłym papierze ksero drukowanie zdjęć nie będzie miało sensu, jakość wydruków będzie bardzo niska. Poza tym trzeba zadbać o kalibrację drukarki, by uzyskać zgodne kolory przy używaniu zamiennych atramentów. Trzeba zastosować dostępny na stronie producenta profil icc. Zalecamy jednak wykonywanie profili dedykowanych. Taka metoda będzie dawała znacznie lepsze efekty, szczególnie jeśli kalibrujemy taki sam sprzęt, na którym zdjęcia mają być drukowane. Standardowe pole zadruku w drukarkach to standardowe A4, dlatego jeśli będzie się chciało uzyskać większy rozmiar trzeba będzie kupić inny sprzęt a takie urządzenia należą już do drogich.

Papier fotograficzny do drukowania zdjęć

Wybrany odpowiednio papier to bardzo ważna kwestia. To właśnie papier fotograficzny nadaje odpowiedniej oprawy i prezentacji. W dużej mierze będzie on wpływać na to jaka będzie końcowa jakość i trwałość wydrukowanego zdjęcia. Trzeba kierować się kilkoma istotnymi kwestiami wybierając taki papier. Ważna będzie gramatura, trzeba zdecydować czy zdjęcia mają być na grubszym i sztywniejszym papierze czy cieńszym i tańszym odpowiedniku. Zacznie będzie miała także struktura oraz powierzchnia. Trzeba zdecydować czy mają być to zdjęcia matowe, półbłyszczące czy błyszczące. Warto jednak mieć na uwadze to, że kolory na papierach matowych są mniej żywe niż na błyszczących.

Drukarki barwnikowe i pigmentowe

Wybierając papier trzeba także zwrócić uwagę na to czy będzie on odpowiedni do tego jakim atramentem będzie dokonywany nadruk. Najczęściej takie informacje otrzymamy od sprzedawcy papieru, gdy podamy mu model drukarki, na jakiej papier będzie używany.

Obecnie najczęściej wykorzystuje się dwa rodzaje atramentów.

Pigmentowe – gwarantują wysoką trwałość oraz żywotność wydruków, są nieklarowne, co wynika z tego że znajduje się w nich pigment w formie drobnych cząsteczek. W przypadku dłuższych przerw w druku może dojść do tego, że głowica będzie zasychać. Przy tym atramencie trzeba dbać o drukarkę, żeby utrzymywać ją w dobrym stanie.

Barwnikowe - tutaj mamy mniejsza odporność na promieniowanie UV, wydruki szybciej płowieją, blakną i tracą kolory, dlatego na takie rozwiązania trzeba będzie uważać. Zawsze należy stosować taki rodzaj atramentu, który będzie proponował producent sprzętu. To jaki typ atramentu mamy w drukarce można będzie sprawdzić w instrukcji obsługi i dokumentacji technicznej urządzenia, które posiadamy.

Program do drukowania zdjęć

Do drukowania zdjęć warto także wykorzystać specjalne programy, które ułatwią przygotowanie plików do druku, dokonanie kadrowania.