Dekoracje jakie umieszczamy na ścianach mogą mieć różny charakter. Ważne będzie ich dobranie do stylu danego wnętrza, ponieważ wtedy będą one takim elementem, który ożywi dane pomieszczenie. Jest kilka możliwości, a wśród nich znajduje się między innymi fotoobraz.

Co to takiego?

Pierwszym skojarzeniem będzie fotografia, która oprawiona jest w ramę obrazu. Jednak to nie ten trop będzie tutaj prawidłowy. Fotoobraz powstaje w inny sposób. W tym przypadku mamy do czynienia z wykorzystywaniem wysokiej jakości zdjęcia, które jest drukowane na płótnie malarskim. Następnie płótno jest naciągane na podobrazie, który jest drewnianym blejtramem stosowanym w obrazach malowanych.

Płótno może być w różnej grubości oraz ziarnistości. Jeśli są zadrukowane także boki z zastosowaniem lustrzanego odbicia to będzie możliwy do wypracowania efekt trójwymiarowości. Można także dokonać tego na piance polistyrenowej i wtedy ogólnie wydruk będzie tańszy. Obie metody pozwalają bardzo dobrze oddać kolorystykę, ale nadruk na płótnie daje dodatkowo ciekawą strukturę i tym samym lepiej przypomina tradycyjny obraz. Dla wymagających klientów to lepszy wybór.

Warto jednocześnie podkreślić, zę fotoobraz nie będzie tym samym co fototapeta, która również jest w ostatnim czasie popularnym rozwiązaniem. Ona jednak jest bezpośrednio naklejana na ścianę.

Czym się różni obraz od fotoobrazu?

Różnice jakie będą tkwić w tych dwóch produktach to oczywiście formuła ich powstawania. Obraz to dzieło plastyczne tworzone z pomocą farb i pędzla, węgla czy ołówka. Stosuje się różne techniki malarskie oraz graficzne. Z fotoobrazem łączy go właściwie jedno, to że jako materiał bazowy wykorzystuje się płótno, które jest naciągane na drewniane ramy krosna malarskiego. Obraz ma charakter pracy ręcznie wykonywanej, a technika fotoobrazu jest związana z wydrukiem, dlatego można z dużą precyzją oddawać nawet najmniejsze detale.

Jaka rozdzielczość fotoobrazu?

Fotoobraz może powstawać na podstawie dowolnego zdjęcia. Można tutaj albo decydować się na swoje zdjęcie, albo skorzystać z bazy gotowych fotografii, które wykorzystują firmy, które je przygotowują. Trzeba jednak pamiętać, że jest jeszcze aspekt techniczny i nie każde zdjęcie nadaje się do wykorzystania jako fotoobraz. Trzeba mieć tutaj na uwadze odpowiednią jakość. Liczy się ilość pikseli na każdy cal. Im większa tym oczywiście lepiej. Jeżeli zatem chcemy fotoobraz o wymiarach 20 x 30 cm, to wymagane minimum wynosi 600 x 900 px, jednak naprawdę dobrej jakości obraz udaje się uzyskać przy rozdzielczości 2400 x 3600 px. Z kolei dla obrazu 70 x 50 cm najmniejsza rozdzielczość to 2100 x 1500 px, ale lepsze efekty osiągnie się przy nieco wyższej wynoszącej 8200 x 6000 px. Sprawdź także czy druk fotoobrazu z zadrukowanymi bokami jest dobrą opcją.

Jak zawiesić fotoobraz?

Zawieszenie obrazu ze zdjęcia nie stanowi problemu. Wystarczy je standardowo przykleić. Dotyczy to tylko małych formatów. Można także zdecydować się na zamocowanie obrazu na kołku, w tym celu na ramie może znajdować się specjalna płytka, która będzie to umożliwiała.

Gdzie można zamówić fotoobrazy?

Z zamówieniem nie powinno być większych problemów. Praktycznie każda agencja reklamowa a także drukarnia zajmuje się tego typu usługami i można oczekiwać, że będzie w stanie wykonać takie fotoobrazy na płótnie. Jeśli chodzi o koszty to będą one uzależnione w tej sytuacji od tego jaki format będzie się wybierało. Przy formacie 20x30 cm będzie to około 30 złotych. Nieależnie od tego decydując się na taki fotoobraz będzie można liczyć na koszty niższe niż w przypadku klasycznego obrazu.